فتوای حرمت اهانت به نمادهای اهل سنت

فتوای حرمت اهانت به نمادهای اهل سنت

اهانت به نماد های اهل سنت حرام است

* در پی استفتاء جمعی از علما و فرهیختگان شیعه منطقه احساء عربستان سعودی از مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای در خصوص ” اهانت و استفاده از کلمات تحقیرآمیز و توهین به همسر پیامبر اسلام،

رهبر معظم انقلاب در پاسخ اعلام فرمودند:

« یَحرُم النََّیل مِن رُموزِ اِخوانِنا السُنَّه فَضلَاٌ عَن اِتهام زوج النَبی (صَلّی الله عَلَیه وَ آله) بِما یُخِلُّ بِشَرَفِها بَل هذَا الاَمر مُمتَنِعٌ عَلی نِساء الاَنبیاء وَ خُصوصاً سَیّدهم الرَّسول الاَعظَم (صلی الله علیه و آله و سلم)

منبع: سایت اسلام اصیل

اهانت به نمادها و شخصیت­های اسلامی برادران اهل تسنن ما حرام است و بطریق اولی هر چیزی که موجب اخلال در شرافت و هر گونه اتهام به همسر نبی مکرم اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) باشد، حرام است .

بلکه این اقدام نسبت به همسران انبیاء ممنوع است و بویژه نسبت به سرور ایشان حضرت رسول اعظم (صلی الله علیه و آله و سلم).

این استفتاء در پی توهین به عایشه توسط یاسر الحبیب روحانی شیعه کویتی صورت گرفت که با واکنش­ها و مخالفت­های بسیاری روبه رو شد. در شدیدترین این واکنش­ها، کابینه کویت، این روحانی را سلب تابعیت کرد.
این موضوع باعث شد تا شیعیان کشورهای عربی حوزه خلیج فارس تحت فشارهای شدیدی قرار بگیرند.

خبرگزاری مهر وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی اولین رسانه ای بود که این فتوا را در بخش عربی خود منتشر کرده است.

خبرگزاری مهر در بخش عربی خود می نویسد: ” فتوای رهبر انقلاب جدیدترین و بالاترین واکنش در سطح شیعیان در محکومیت توهین شیخ یاسر الحبیب به عایشه همسر پیامبر است. دهها نفر از شخصیت های دینی شیعه برجسته در عربستان سعودی، ایران و کشورهای حاشیه خلیج فارس توهین و اسائه ادب به عایشه یا هر یک از همسران پیامبراسلام را به شدت محکوم کرده اند.”

این خبر در رسانه های عربی به ویژه شبکه الجزیره بازتاب زیادی داشت. این شبکه ضمن تکرار این خبر در بخش های خبری مختلف ، در برنامه “ما وراء الخبر” با حضور این کارشناسان به بررسی فتوای رهبری انقلاب و نقش آن در وحدت و نزدیکی میان پیروان مذاهب مختلف اسلامی پرداخت.

محمد البحرانی خبرنگار الجزیره در تهران نیز در همین زمینه در گزارشی با نشان دادن جدیدترین کتاب استفتائات آیت الله خامنه ای گفت: رهبر ایران بارها بر وحدت میان مذاهب اسلامی تاکید کرده است.

وی اضافه کرد: آیت الله خامنه ای همچنین در جدیدترین فتوای خود بدگویی و اسائه ادب به عایشه همسر پیامبر و شخصیت های اسلامی مورد احترام اهل تسنن را حرام اعلام کرده اند.

البحرانی افزود: رهبری ایران پیش از این نیز با صدور فتواهایی ، اقامه نماز شیعیان به امامت فردی سنی مذهب یا مشارکت در نمازجماعت برادران اهل تسنن را بدون مانع دانسته بودند.

این فتوا در رسانه عربی بازتاب فراوانی داشت و از جمله روزنامه الانباء کویت، سایت پرمخاطب محیط، روزنامه های السفیر لبنان و الحیات چاپ لندن و سایت رادیو تلویزیون مصر به انعکاس آن پرداختند.
با این حال العربیه ، وابسته به افراطیون سعودی ، ترجیح داد در این باره سکوت کند! (منبع: سایت خبرآنلاین)

http://www.idsp.ir/fa/pages/?cid=170

مطلب: ۱۷۰

تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۸۹ – ۱۳:۱۳

ehanat-1

تقدیر شیخ الازهر مصر از فتوای رهبری

به گزارش واحد مرکزی خبر به نقل از شبکه تلویزیونی المنار،احمد الطیب شیخ الازهر در بیانیه ای اعلام کرد این فتوا در زمان مناسب برای جلوگیری از شکاف و بستن درهای فتنه صادر شده است.

احمد الطیب در بیانیه خود افزود ” با تمجید و خرسندی ، فتوای مبارک حضرت امام علی خامنه ای را در خصوص تحریم اهانت به صحابه رضوان الله علیهم یا تعرض به همسران حضرت رسول ( ص ) دریافت کردم . این فتوایی است که با دانش صحیح و درک عمیق از خطرناکی آنچه که اهل فتنه انجام می دهند صادر شده است وبیانگرعلاقه واشتیاق به وحدت مسلمانان است . آنچه که باعث می شود بر اهمیت این فتوا افزوده شود آن است که عالمی از علمای بزرگ مسلمان و از بزرگترین مراجع شیعه و به عنوان رهبر عالی جمهوری اسلامی ایران ؛ چنین فتوایی را صادر کرده است”.

الطیب در بیانیه خود تصریح کرده است ” من از جایگاه علم و با توجه به مسئولیت شرعی که دارم می گویم تلاش برای وحدت مسلمانان ، واجب است واختلاف بین پیروان مذاهب اسلامی باید به اختلاف نظر بین علما و صاحب نظران محدود بماند و به وحدت امت اسلامی لطمه نزند که خداوند فرموده است ولا تنازعوا فتفشلوا و تذهب ریحکم و اصبروا ان الله مع الصابرین “.

الطیب افزود ” من همچنین اعلام می کنم هرکسی که در بین مسلمانان فتنه افکنی کند گناهکار و مستحق عذاب الهی و مطرود شدن از سوی مردم است “.

شبکه المنار افزود : شیخ الازهر از امام علی خامنه ای به خاطر فتوای مبارکی که در زمان مناسبش صادر شده است و باعث می شود شکاف اختلافات پر شود و درهای فتنه بسته شود قدردانی کرده است.

شیخ الازهر همچنین از خداوند خواسته است این فتوا آغاز خیر و ابتدای تلاش جدی برای متحد کردن مسلمانان باشد و به دعوت آنهایی که به غلو یا افراط گرایی و یا فتنه افکنی و اختلاف افکنی دعوت می کنند توجهی نشود .

الطیب همچنین از مسلمانان خواسته است به ریسمان الهی چنگ بزنند و پراکنده نشوند .

وی خاطر نشان کرده است مصر همواره برای نزدیک کردن مسلمانان به یکدیگر پیشتاز بوده است.

http://shia-online.ir/article.asp?id=14386

شادی اهل‌سنت از فتوای رهبری درباره “عایشه”

این خبر در رسانه های عربی به ویژه شبکه الجزیره بازتاب زیادی داشت. این شبکه ضمن تکرار این خبر در بخش های خبری مختلف، در برنامه “ما وراء الخبر” با حضور این کارشناسان به بررسی فتوای رهبری انقلاب و نقش آن در وحدت و نزدیکی میان پیروان مذاهب مختلف اسلامی پرداخت.

به گزارش شیعه آنلاین به نقل از عصر ایران، آیت الله خامنه ای با صدور فتوایی توهین به عایشه همسر پیامبر اسلام و هر یک از نمادهای اسلامی اهل تسنن را حرام اعلام کردند. این فتوا، با استقبال گسترده در جهان اسلام مواجه شده است.

رهبر معظم انقلاب در پاسخ به استفتائی اعلام کردند: “اهانت به نمادهای برادران اهل سنت از جمله اتهام زنی به همسر پیامبر اسلام [عایشه] حرام است. این موضوع شامل زنان همه پیامبران و به ویژه سید الانبیاء پیامبر اعظم -حضرت محمد(ص) -می شود.”

آیت الله خامنه ای این موضوع را در پاسخ به استفتائی مطرح کردند که در آن خواسته شده بود تا ایشان نظر خود را درباره “اهانت و استفاده از کلمات تحقیرآمیز و توهین به همسر پیامبر اسلام ام المومنین حضرت عایشه اعلام کنند.”

این درخواست صدور فتوا از سوی جمعی از علما و فرهیختگان شیعه منطقه احساء عربستان سعودی ارائه شد.
استفتاء از آیت الله خامنه ای در پی توهین به عایشه توسط یاسر الحبیب روحانی شیعه کویتی صورت گرفت که با واکنش ها و مخالفت های بسیاری روبه رو شد. در شدیدترین این واکنش ها، کابینه کویت، این روحانی را سلب تابعیت کرد.

این موضوع باعث شد تا شیعیان کشورهای عربی حوزه خلیج فارس تحت فشارهای شدیدی قرار بگیرند.

خبرگزاری مهر وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی اولین رسانه ای بود که این فتوا را در بخش عربی خود منتشر کرده است. سازمان تبلیغات اسلامی از جمله نهادهای زیر نظر مستقیم مقام معظم رهبری است که رئیس آن نیز به طور مستقیم توسط ایشان تعیین می شود.

خبرگزاری مهر در بخش عربی خود می نویسد:” حضرت آیت الله العظمی سید علی خامنه ای رهبر انقلاب اسلامی با صدور فتوایی، توهین به ام المومنین حضرت عایشه همسر پیامبر اکرم یا نمادها و شخصیت های اسلامی اهل سنت را حرام اعلام کردند.”

این خبرگزاری ادامه می دهد: فتوای رهبر انقلاب جدیدترین و بالاترین واکنش در سطح شیعیان در محکومیت توهین شیخ یاسر الحبیب به حضرت عایشه است. دهها نفر از شخصیت های دینی شیعه برجسته در عربستان سعودی، ایران و کشورهای حاشیه خلیج فارس توهین و اسائه ادب به حضرت عایشه یا هر یک از همسران پیامبراسلام را به شدت محکوم کرده اند.

پیش از این حجت الاسلام سیدعلی فضل الله فرزند ارشد علامه محمدحسین فضل الله نیز در گفت وگو با روزنامه کویتی الرای اسائه ادب به حضرت عایشه را منع کرده بود.

این خبر در رسانه های عربی به ویژه شبکه الجزیره بازتاب زیادی داشت. این شبکه ضمن تکرار این خبر در بخش های خبری مختلف، در برنامه “ما وراء الخبر” با حضور این کارشناسان به بررسی فتوای رهبری انقلاب و نقش آن در وحدت و نزدیکی میان پیروان مذاهب مختلف اسلامی پرداخت.

محمد البحرانی خبرنگار الجزیره در تهران نیز در همین زمینه در گزارشی با نشان دادن جدیدترین کتاب استفتائات آیت الله خامنه ای گفت: رهبر ایران بارها بر وحدت میان مذاهب اسلامی تاکید کرده است.

وی اضافه کرد: آیت الله خامنه ای همچنین در جدیدترین فتوای خود بدگویی و اسائه ادب به حضرت عایشه همسر پیامبر و شخصیت های اسلامی مورد احترام اهل تسنن را حرام اعلام کرده اند.

البحرانی افزود: رهبری ایران پیش از این نیز با صدور فتواهایی ، اقامه نماز شیعیان به امامت فردی سنی مذهب یا مشارکت در نمازجماعت برادران اهل تسنن را بدون مانع دانسته بودند.

این فتوا در رسانه عربی بازتاب فراوانی داشت و از جمله روزنامه الانباء کویت، سایت پرمخاطب محیط، روزنامه های السفیر لبنان و الحیات چاپ لندن و سایت رادیو تلویزیون مصر به انعکاس آن پرداختند.

با این حال العربیه، وابسته به افراطیون سعودی ، ترجیح داد در این باره سکوت کند!

امام خمینی و آیت الله خامنه ای همواره بر وحدت میان مسلمانان، تاکید کرده اند.

http://www.khabaronline.ir/news-97817.aspx

تقدیرنماینده خاش از فتوای رهبری درباره حرمت نمادهای اهل سنت

سیاست > مجلس – نماینده مردم خاش در بیانیه‌ای از بیانات مقام معظم رهبری در حرام دانستن توهین به نهادهای اهل سنت را مایه مباهات و دلگرمی اهل سنت دانست.

به گزارش خانه ملت، در بیانیه حمیدرضا پشنگ نماینده مردم خاش، میرجاوه، کورین و نصرت‌آباد آمده است:

فرمایشات گهربار آن رهبر فرزانه در حرام دانستن توهین به ام‌المومنین عایشه و نمادهای اهل سنت مایه مباهات و دلگرمی کلیه برادران اهل سنت کشور اسلامی گردید.

بی شک نگاه عمیق و دقیق آن مقام معظم همچون منشوری منور در جهان اسلام و ندای وحدت میان کلیه مسلمین خواهد درخشید.

بدین وسیله اینجانب به عنوان سربازی پیرو رهبری و خادم ملت در مجلس شورای اسلامی ضمن فخر نمودن به داشتن رهبری توانمند مراتب تقدیر و تشکر خود را اعلام نموده و همچون گذشته گوش به فرمان بوده و خواهیم بود.

http://www.bultannews.com

حمایت از فتوای رهبری درباره حرام بودن توهین به اهل سنت در کنفرانس تقریب لندن

کنفرانس بین المللی تقریب مذاهب در لندن با صدور بیانیه ای اعلام کرد برای محکوم کردن فتواهای تکفیری و شکست تلاش های تفرقه افکنانه و فتنه های طائفه ای ، و رویارویی با چالش های امت اسلامی، مرکز اسلامی لندن چهارمین کنفرانس تقریب بین مذاهب اسلامی را برپا می دارد.

در این کنفرانس ضمن حمایت از نظر اخیر مقام معظم رهبری درباره حرمت اهانت به برادران اهل سنت در بیانیه پایانی خاطر نشان شده است که مرکز اسلامی در انگلستان سعی در برپایی کنفرانس های تقریب بین مذاهب اسلامی برپایه برخی قضایا و آرمان ها بدین شرح دارد :

۱- اعتقاد به وحدت جهان اسلامی از ضرورت های وجودی امت است به طوری که خداوند متعال می فرماید (و ان هذه امتکم واحده و انا ربکم فاعبدون) این امت اسلامی امت واحدی است و من خداوند شما بوده و باید مرا عبادت نمایید.

۲- چالش های که در برابر جهان اسلام قرار دارد فلسفه وجودی آن را نشانه رفته است و در پی سلب هویت جوانان و تهاجم فرهنگی به آنان است.

۳- امت مسئولیت های مهمی برای ایفای نقش انسانی خود در جهت سعادت و کامیابی بشریت دارد و این هدف فقط در چارچوب نزدیکی و اتحاد و همکاری مشترک تحقق می یابد.

۴- امت اسلامی باید از پشتوانه تاریخی خود در جهت ایجاد ثبات و حرکت تقریبی استفاده کند و این مهم فقط از طریق استفاده از مشترکات فراوان بین مسلمانان در برابر اختلافات میسر می گردد.
ندای تقریب بیانگر بسیاری از نقاط اشتراک پیروان مذاهب اسلامی است و در شرایط کنونی پایبندی به این شعار یکی از ضرورت ها به شمار می آید.

چهارمین کنفرانس بین المللی تقریب مذاهب در لندن با شرکت شماری از اندیشمندان جهان اسلام ، تاکیدی است بر موفقیت در طرح اندیشه تقریبی و محکوم کردن فتواهای تکفیری و فاسد با مشارکت و همیاری همه آحاد امت در اقصی نقاط جهان ، بویژه آنکه خطراتی در کمین امت اسلامی قرار دارد و این خطر را همه مسلمانان به انحای مختلف آن را احساس می کنند و به اشکال مختلف در نقاط مختلف جهان با آن درگیر هستند.

ویژگی چنین گردهمایی های فکری و تقریبی بین مسلمانان با مذاهب و دیدگاه های مختلف دستیابی به اهداف و آرمان ها یی به شرح ذیل برای خدمت به مصالح مسلمانان است.

۱- کاهش یا از بین بردن حساسیت های طائفه ای و نفرت های غیرموجه که آثار منفی بسیاری برای مسلمانان در بسیاری از کشورهای مسلمان در برداشته و متاسفانه مفهوم برادری و محبت و دوستی و اتحاد امت اسلامی را از بین برده و تعصب کوکورانه مذهبی را جایگزین خود نموده است و این گردهمایی سعی در تقویت فرهنگ گفتگو و تقریب و سخن گفتن مسئولانه دارد.

۲- فراهم نمودن فرصت دیدار مسلمانان در محیطی دوستانه و تفاهم آمیز و مبتنی بر احساس مسئولیت نسبت به ارزش ها (خیرامه اخرجت للناس) از طریق تبادل آرا و نشست مشترک و گردهمایی مراکز و سازمان های اسلامی در کشورهای خارجی .

۳- اتخاذ مواضع مشترک ، در مواقع حساس ، همراه با احترام به نمادهای هر مذهب و صدور بیانیه دینی و اجتماعی با هدف ایجاد اتحاد و اجتناب از تفرقه .

۴- جلب توجه امت به نقش و ضرورت درک اولویت های خود با تاکید بر این امر که دانشمندان و اندیشمندان اسلامی تقش عمده و بسزایی در این مسیر ایفا می کنند.

۵- پرهیز از همه اموری که با مقدسات و عقاید دیگران منافات دارد و حمایت از دستاوردهای امت اسلامی در طول تاریخ حیات خود.
در طول سه سال گذشته مرکز اسلامی در انگلستان با پرپایی سه کنفرانس ضرورت تقریب را مورد بررسی قرارداده و تاکید می نماید که این امر جهت یاری قرآن کریم و پیامبر عظیم الشان حضرت محمد(ص) و تکریم فرد تقویت فرصت های وحدت اسلامی ضرورت داشته است.

زیرا تقریب در بعد انسانی خود عملا راه برای بررسی نهضت و بیداری امت اسلامی و آینده آن بر پایه تفکر تقریبی بین مذاهب اسلامی هموار می سازد و در سایه بیانیه های کنفرانس های اخیر مرکز اسلامی انگلستان سعی در برپایی چهارمین کنفرانس بین المللی تقریب بین مذاهب اسلامی با عنوان (نقش تقریب در بیداری سازی امت اسلامی و آینده آن) را دارد موضوعات پیشنهادی و مورد بحث عبارتند از :

۱- اساس هشتیاری و بیداری نوین در جهان اسلام
۲- موانع پیش روی تقریب : اهداف – دلایل – روشها
۳- آینده جهان اسلام بین دو محور : تقریب و دوری
۴- بازتاب تلاش های تقریبی بر واقعیت کنونی مسلمان
۵- آینده امت اسلامی از دیدگاه فرآن
6- چرا برخی با موضوع تقریب بین مذاهب اسلامی به جنگ پرداخته اند.
7- وحدت اسلامی نقطه عزیمت هر مسلمان
8- روش دانشمندان و مصلحان در بیداری اسلامی
9- چرا دین اسلام آینده را از ان خود می داند.
10- نگرش عقلانی مسلمانان به بیداری و آینده است
۱1- تلاش هایی جهت تقریب
12- تقریب به عنوان هویت امت اسلامی
۱3- نقش اندیشمندان و فرهنگیان در بازگویی ارزش های تقریب
14- چالش های پیش روی تقریب
15- موضعگیری امت اسلام نسبت به فتواهای تکفیری
۱6- موارد مختلف متعلق به موضوع کنفرانس

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8907120246

مجمع اتحاد دانشجویان جهان اسلام:

فتوای رهبری درباره حرمت اهانت به نمادهای اهل‌سنت نشانه وحدت عملی امت اسلام است

خبرگزاری فارس: مجمع اتحاد دانشجویان جهان اسلام با تقدیر از فتوای رهبر معظم انقلاب در مورد حرمت اهانت به نمادهای اهل سنت تصریح کرد: این فتوا نمونه بارزی از وحدت عملی امت اسلام، نشانه ای مبنی بر سلامت امت اسلامی و وجود هوشیاری در مقابل دسیسه‌ها و توطئه‌های فتنه‌انگیز به شمار می‌رود.

به گزارش حوزه دانشگاه خبرگزاری فارس، بیانیه مجمع اتحاد دانشجویان جهان اسلام درباره فتوای عالمانه رهبر معظم انقلاب در مورد حرمت اهانت به نمادهای اهل سنت به شرح ذیل است:

فتوای اخیر رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران امام خامنه‌ای پیرامون حرمت اهانت به صحابه و نمادهای اهل سنت و همسران پیامبر(ص) با استقبال جهانی برادران سنی و شیعه مواجه شد که این استقبال نشان دهنده عطش و اشتیاق امت اسلام نسبت به اهمیت مسئله وحدت اسلامی است که خداوند متعال در قرآن کریم ما را به سوی آن دعوت فرموده است.

“این امت شما امتی یکپارچه است و من پرورگار شما هستم، پس تقوای الهی پیشه کنید “.

دشمنان امت اسلام بر اساس قاعده مشهور “تفرقه بینداز و حکومت کن ” تلاش می‌کنند تا مانع وحدت مسلمانان شوند و بتواند به چپاول ثروت‌های این کشورها پرداخته و سیطره خود را بر امت اسلامی ادامه دهند. در این راه تعداد اندکی از تندروان بی‌بصیرت مذاهب مختلف اسلامی با اعمال جاهلانه خود مانند اهانت و تکفیر به استمرار این سیطره کمک می‌‌کنند حال آنکه این اعمال جاهلانه در راستای اهداف شوم استکبار و استعمار جهانی است که همیشه در پی ایجاد تفرقه بین برادران شیعه و سنی و انحراف افکار عوام و خواص امت اسلامی از مسائل اصلی جهان اسلام بوده‌اند.

در مقابل اینگونه حرکات، فتواها و مواضع وحدتی را از امام خامنه‌ای حفظه‌الله و دیگر علمای بزرگ جهان اسلام مانند شیخ‌الازهر دکتر احمد الطیب شاهد بوده‌ایم که می‌تواند الگویی برای سایر علمای اسلام باشد و به طرح نظرات و مواضع خود به دور از هر گونه اهانت و تکفیر و بر اساس اصول علمی بپردازند.

مجمع اتحاد دانشجویان جهان اسلام فتوای حکیمانه و عالمانه امام خامنه‌ای را که در پاسخ به استفتای عده‌ای از علما و فرهیختگان منطقه احساء عربستان صادر کردند و اهانت به نمادهای برادران اهل‌سنت و همسران پیامبران را حرام دانستند، نمونه بارزی از وحدت عملی امت اسلام دانسته و آن را در بهترین نشانه مبنی بر سلامت امت اسلامی و وجود هوشیاری در مقابل دسیسه‌ها و توطئه‌های فتنه‌انگیز به شمار می‌آورد.

مجمع اتحاد دانشجویان جهان اسلام در پایان بار دیگر رفتارهای برخی از تندروهای مذاهب مختلف اسلامی که با اهانت‌ها و تکفیرهای خود دانسته یا ندانسته به دشمنان امت اسلامی خدمت کنند و تبدیل به مزدوران دشمن می‌شوند را محکوم و از خداوند متعال می‌خواهند که قلوب امت اسلام را هر روز به یکدیگر نزدیک‌تر کرده و به بزرگانی که با اینگونه اقدامات وحدت‌آمیز آینده روشنی را برای جهان اسلام رقم می‌زنند توفیق بیش از پیش عطا کند.
انتهای پیام/ک

http://www.siasatrooz.ir/CNewsRDetail.aspx?QSCNDId=49745

بازتاب فتوای ولی امر مسلمین در جهان اسلام
فتوای رهبری پاسخی قاطع به فتنه‌گران جنگ شیعه و سنی

گروه سیاسی – در حالی که دشمنان اسلام و گروه‌های افراطی و انحرافی مدعی اسلامگرایی

تلاش بسیاری داشتند تا با بهانه قرار دادن سخنان نامعقول یک فرد ناآگاه به مصالح جهان اسلامی در کویت، توطئه‌های تازه‌ای در راستای تحقق اهداف شیعه‌هراسی در منطقه پی‌ریزی کنند، فتوای رهبری عظیم‌الشان انقلاب اسلامی مبنی بر حرام دانستن هر گونه سب و دشنام به عایشه همسر رسول اکرم(ص) ضمن آنکه تقدیر و تحسین علمای اسلامی درسراسر جهان به ویژه علمای اهل تسنن را برانگیخت، نقشه‌های اخیر دشمنان اسلام را نیز خنثی کرد.
بر اساس این گزارش، زمانی که یکی از مدعیان شیعه‌ بودن در کویت در سالروز درگذشت عایشه یکی از همسران پیامبر گرامی اسلامی طی سخنانی کلمات توهین‌آمیز خطاب به وی بکار برد، توطئه‌ها علیه ایران و مذهب شیعه وارد فاز جدیدی شد.
اما بلافاصله رهبری معظم انقلاب در پاسخ به سوالی هرگونه توهین به عایشه را حرام اعلام کردند که این اقدام بازتاب‌های بسیاری در جهان اسلام به همراه داشت.
معظم‌له در پاسخ به این استفتا تاکید فرموند که ” اهانت به نمادهای برادران اهل سنت از جمله اتهام زنی به همسر پیامبر اسلام [عایشه] حرام است. این موضوع شامل زنان همه پیامبران و به ویژه سید الانبیاء پیامبر اعظم حضرت محمد(ص) می شود”
حضرت آیت الله خامنه ای این موضوع را در پاسخ به استفتای جمعی از علما و فرهیختگان شیعه منطقه احساء عربستان سعودی مطرح کردند که در آن خواسته شده بود تا ایشان نظر خود را درباره “اهانت و استفاده از کلمات تحقیرآمیز و توهین به همسر پیامبر اسلام ام المومنین حضرت عایشه اعلام کنند.”

بازتاب صدور فتوا
به عنوان نمونه روزنامه الحیات چاپ لندن در این باره نوشت؛ بیانیه رهبر ایران مبنی بر حرام بودن توهین به عایشه آسودگی کسانی را که برای نزدیکی مذاهب اسلامی تلاش می‌کنند به دنبال داشته است. این فتوا کمک کرد تا احترام به مقدسات و رموز دینی مذاهب مختلف نزد مسلمانان چه شیعه و چه سنی افزایش یابد.
همچنین فتوای مقام معظم رهبری با استقبال شیوخ الازهر نیز مواجه شده است. دکتر احمد الطیب، شیخ الازهر از فتوای ایشان استقبال کرد و آن را شایسته قدردانی دانست.
وی با صدور بیانیه‌ای در این زمینه اعلام کرد، فتوای ایشان نشان از آگاهی کامل و درک عمیق ایشان از خطرات فتنه‌ای که اهالی فتنه به پا کرده‌اند دارد و هدف از آن وحدت مسلمانان است.
پایگاه اینترنتی محیط نیز فتوای ایشان را حرکتی حکیمانه برای بسته شدن باب فتنه شیعه و سنی دانست و نوشت: این فتوا توانست توطئه‌های امریکا و اسرائیل برای شکستن صفوف مسلمانان را خنثی کند.
روزنامه کویتی الوطن نیز در یادداشتی به قلم سردبیر نوشت: فتوای رهبر ایران پاسخ قاطعی است به همه‌ کسانی که مصالح جامعه اسلامی را در نظر نمی‌گیرند و با ایراد اظهاراتی خلاف مشاعر اسلامی باعث ایجاد فتنه شیعه و سنی می‌شوند.
روزنامه الرای العام چاپ کویت نیز اظهارات آیت الله خامنه‌ای را راهگشایی برای حل مسائل طایفه‌ای و بسته شدن دروازه فتنه جنگ شیعه و سنی دانست و نوشت: فتوای رهبر ایران پاسخ محکمی بود به یاسر حبیب، روحانی شیعه کویتی که بر بالای منبر همسر پیامبر را دشنام داد. ایشان با این فتوا نشان دادند که حساب افراد تندرویی مانند یاسر الحبیب از دیگر شیعیان جداست.
روزنامه الشروق چاپ مصر نیز صدور فتوای آیت الله خامنه‌ای را نشان از وجود خط قرمزی مشابه میان شیعه و سنی دانست و نوشت: ایشان با صدور این فتوا نشان دادند که برای همه چه شیعه و چه سنی خطوط قرمز وجود دارد و هیچ کس نمی‌تواند از این خطوط قرمز عبور کند.
بر اساس این گزارش، همچنین مجمع اتحاد دانشجویان جهان اسلام با تقدیر از فتوای رهبر معظم انقلاب در مورد حرمت اهانت به نمادهای اهل سنت تصریح کرد: این فتوا نمونه بارزی از وحدت عملی امت اسلام، نشانه ای مبنی بر سلامت امت اسلامی و وجود هوشیاری در مقابل دسیسه‌ها و توطئه‌های فتنه‌انگیز به شمار می‌رود.
در بخشی از این بیانیه با تاکید بر اینکه فتوای اخیر رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران امام خامنه‌ای، پیرامون حرمت اهانت به صحابه و نمادهای اهل سنت و همسران پیامبر(ص) با استقبال جهانی برادران سنی و شیعه مواجه شد که این استقبال نشان دهنده عطش و اشتیاق امت اسلام نسبت به اهمیت مسئله وحدت اسلامی است که خداوند متعال در قرآن کریم ما را به سوی آن دعوت فرموده است‌، می‌خوانیم:‌ دشمنان امت اسلام بر اساس قاعده مشهور «تفرقه بینداز و حکومت کن» تلاش می‌کنند تا مانع وحدت مسلمانان شوند و بتواند به چپاول ثروت‌های این کشورها پرداخته و سیطره خود را بر امت اسلامی ادامه دهند. در این راه تعداد اندکی از تندروان بی‌بصیرت مذاهب مختلف اسلامی با اعمال جاهلانه خود مانند اهانت و تکفیر به استمرار این سیطره کمک می‌‌کنند حال آنکه این اعمال جاهلانه در راستای اهداف شوم استکبار و استعمار جهانی است که همیشه در پی ایجاد تفرقه بین برادران شیعه و سنی و انحراف افکار عوام و خواص امت اسلامی از مسائل اصلی جهان اسلام بوده‌اند.
مجمع اتحاد دانشجویان جهان اسلام فتوای حکیمانه و عالمانه امام خامنه‌ای را که در پاسخ به استفتای عده‌ای از علما و فرهیختگان منطقه احساء عربستان صادر کردند و اهانت به نمادهای برادران اهل‌سنت و همسران پیامبران را حرام دانستند، نمونه بارزی از وحدت عملی امت اسلام دانسته و آن را در بهترین نشانه مبنی بر سلامت امت اسلامی و وجود هوشیاری در مقابل دسیسه‌ها و توطئه‌های فتنه‌انگیز به شمار می‌آورد.
همچنین روز گذشته خبرگزاری قرآنی ایران طی گزارشی اعلام کرد که این فتوای مقام معظم رهبری در رسانه‌های عربی بازتاب فراوانی داشت و روزنامه کویتی «الأنباء»، پایگاه اطلاع‌رسانی پرمخاطب محیط، روزنامه‌های السفیر و الإنتقاد لبنان، روزنامه الحیاه چاپ لندن، روزنامه «الوطن» عربستان، سایت رادیو و تلویزیون مصر و شبکه خبری «راصد»، وابسته به شیعیان عربستان و برخی شبکه‌های ماهواره‌ای عربی به انعکاس این فتوا و تأثیر آن بر وحدت مسلمانان پرداختند.
همچنین، فتوای رهبر معظم انقلاب(مد ظله‌العالی) بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های عربی به‌ویژه شبکه ماهواره‌ای الجزیره داشت و این شبکه ضمن تکرار این خبر در بخش‌های خبری مختلف در برنامه «ماوراء الخبر» با حضور کارشناسان به بررسی فتوای رهبری انقلاب و نقش آن در وحدت و نزدیکی میان پیروان مذاهب مختلف اسلامی پرداخت.
محمد البحرانی خبرنگار الجزیره در تهران نیز در همین زمینه در گزارشی با نشان دادن جدیدترین کتاب استفتائات آیت الله خامنه ای گفت: رهبر ایران بارها بر وحدت میان مذاهب اسلامی تاکید کرده است.
وی اضافه کرد: آیت الله خامنه ای همچنین در جدیدترین فتوای خود بدگویی و اسائه ادب به حضرت عایشه همسر پیامبر و شخصیت های اسلامی مورد احترام اهل تسنن را حرام اعلام کرده اند.

http://taghribnews.ir/vdch6wni.23nqidftt2.html

بازتاب فتوای مقام معظم رهبری در مطبوعات سیرالئون

فتوای اخیر مقام معظم رهبری، پیرامون حرام بودن استفاده از کلمات تحقیر‌آمیز و توهین نسبت به همسر پیامبر اکرم(ص)، در رسانه‌ها و مطبوعات سیرالئون انعکاس چشمگیری داشته است.

به گزارش خبرگزاری تقریب (تنا):
بازتاب فتوای مقام معظم رهبری در مطبوعات سیرالئون درباره حرام بودن استفاده از کلمات تحقیرآمیز و توهین به همسر پیامبر به این شرح است:
روزنامه «کنکورد ‌تایمز»، روز پنج‌شنبه، ۱۵ مهرماه در صفحه ۳ روزنامه، مطلبی با عنوان «هزاران نفر فتوای رهبر معظم ایران را ستودند» و روزنامه «استاندارد ‌تایمز» در روز جمعه، ۱۶مهرماه، در صفحه ۱۶ خود مطلبی تحت عنوان «استقبال علمای اهل سنت جهان از فتوای رهبر ایران» را درج کرد.

رادیو «استار» و رادیو «فرهنگ» سیرالئون نیز روز چهار‌شنبه، ۱۴ مهر‌ماه، ساعت ۲۰ به وقت محلی به این موضوع پرداختند؛ همچنین فتوای مقام معظم رهبری، جهت طرح در خطبه‌های نماز جمعه، تکثیر و توزیع شد.

محورها و خلاصه مطالب مندرج در رسانه‌های خبری فوق به این شرح است: جمعی از علمای اهل تسنن ضمن تمجید از فتوای رهبر ایران، آن را مایه تقریب بیشتر مذاهب اسلامی دانستند؛ «شیخ‌الازهر» و علمای اهل سنت از فتوای اخیر رهبر معظم ایران تقدیر به عمل آوردند.
شیخ‌الازهر مصر، در بیانیه‌ای اعلام کرد: فتوای حضرت آیت‌الله العظمی سیدعلی خامنه‌ای، در مورد ممنوعیت هرگونه اهانت به صحابه و همسران پیامبر اکرم(ص) فتوایی است، که با علم درست و درک عمیق خطرات فتنه‌گران صادر شده و بیانگر تمایل شدید به وحدت مسلمانان است.

در این بیانیه آمده است: آنچه بر اهمیت این فتوا می‌افزاید، این است که از یک عالم بزرگ و یکی از علمای برجسته مسلمانان و بارزترین مرجع شیعیان و رهبر جمهوری اسلامی ایران صادر شده است.

شیخ الازهر تأکید کرد: من از جایگاه علم و مسئولیت شرعی اعتراف می‌کنم که تلاش برای وحدت مسلمانان یک فریضه است و اختلاف بین طرفداران مذاهب اسلامی باید در دایره اختلاف در رأی و اجتهاد بین علما و صاحبان نظر محصور بماند و نباید به وحدت امت لطمه بزند.

وی همچنین از مقام معظم رهبری بدلیل صدور فتوای به موقع برای جلوگیری از ایجاد فتنه در میان مسلمانان تقدیر و تشکر کرد.
از جمله مطالب مندرج در رسانه‌های سیرالئون، می‌توان به عناوین و مطالبی به این شرح اشاره داشت: استفتاء آیت‌الله العظمی خامنه‌ای(مد ظله العالی)، در پی توهین به عایشه توسط «یاسرالحبیب»، روحانی شیعه کویتی، که با واکنش‌ها و مخالفت‌های بسیاری رو به رو شد؛ صورت گرفت، در شدیدترین این واکنش‌ها کابینه کویت این روحانی را سلب تابعیت کرد.

در بخش دیگری از مطالب مندرج در مطبوعات این کشور در خصوص فتوای مقام معظم رهبری آمده است: رهبر جمهوری اسلامی ایران، در پاسخ به استفتایی که از سوی جمعی از علما و فرهیختگان شیعه منطقه «احساء» عربستان ارائه شد، اعلام کردند: اهانت به نمادهای برادران اهل سنت از جمله اتهام‌زنی به همسر پیامبر اسلام حرام است؛ این موضوع شامل زنان همه پیامبران و به ویژه سیدالانبیاء پیامبر اعظم(ص) می‌شود.

همچنین رسانه‌های سیرالئون با اشاره به اینکه فتوای رهبر انقلاب اسلامی ایران جدیدترین و بالاترین واکنش در سطح شیعیان در محکومیت توهین شیخ یاسرالحبیب به عایشه، همسر پیامبر است؛ اعلام کردند: ده‌ها نفر از شخصیت‌های دینی شیعه برجسته در عربستان سعودی، ایران و کشور‌های حاشیه خلیج فارس توهین و اسائه ادب به عایشه یا هر یک از همسران پیامبر اسلام را به شدت محکوم کرده‌اند.

گفتنی است این فتوا در رسانه‌های عربی بازتاب فراوانی داشت، از جمله روزنامه «الانباء» کویت، سایت پرمخاطب «محیط»، روزنامه‌های «السفیر» لبنان، «الحیات»، چاپ لندن و سایت رادیو تلویزیون مصر به انعکاس آن پرداختند.

همچنین جماعت «اخوان المسلمین» اردن، از فتوای اخیر آیت‌الله العظمی خامنه‌ای(مد ظله العالی)، رهبر معظم جمهوری اسلامی ایران که هرگونه اهانت به اصحاب و همسران پیامبران الهی و از جمله رسول گرامی اسلام(ص) و نمادهای اهل سنت را حرام دانستند، قدردانی کرد.

بخش دیگری از انعکاس رسانه‌ای فتوای رهبری به این شرح است: اخیراً آیت‌الله العظمی خامنه‌ای گفتند: قدرت‌های غربی به منظور انحراف افکار عمومی از بحران‌های فلسطین تلاش می‌کنند که بین سنی و شیعه اختلاف ایجاد کنند.

در بخش دیگری از بازتاب‌های رسانه‌ای آمده است: رهبر جمهوری اسلامی ایران تصریح کردند: دشمنان اسلام می‌خواهند بین مسلمانان اختلاف ایجاد کنند، لذا وحدت مهم‌ترین نیاز جهان اسلام در قرن ۲۱ است.

علی رغم اینکه رسانه‌های غربی این فتوا را بطور وسیع، پوشش خبری ندادند، مردم مصر و رسانه‌های خبری کشور‌های شمال آفریقا، این حرکت شجاعانه رهبر جمهوری اسلامی ایران را ستودند.

مرجع : سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

نوشته شده توسط معتقدی،شنبه, ۱۸ دی ۱۳۹۵ ساعت ۴:۵۷ ب.ظ

دیدگاه

You must sign in to post a comment.