کنترل بیماری قند خون با داروهای گیاهی

کنترل بیماری قند خون با داروهای گیاهی

diabet
بسم الله الرحمن الرحیم
کنترل بیماری قند خون با روش گیاه درمانی
نسخه هایی از داروهای گیاهی برای کاهش قند خون
آیا قند خون با داروهای گیاهی درمان می شود ؟

همچنان که می دانید یکی از وظایف لوزالمعده ساختن میزان مورد نیاز انسولین برای تنظیم قند در خون است،اما عامل یا عوامل ناشناخته ای به سلول های “بتا” در لوز المعده حمله کرده و در ترشح میزان انسولین لازم در بدن اختلال ایجاد می نماید و قندخون به صورت کامل جذب سلولها نمی شود. گاهی نیز انسولین مورد نیاز ترشح می گردد، اما میزان لازم آن جذب سلول ها نمی شود و سلول های بدن در برابر انسولین طبیعی مقاومت نشان می دهند، از این رو به فردی که دچار این مشکل می شود، بیمار دیابتی می گویند و در این صورت میزان قند خون چنین بیماری افزایش یافته و مشکلاتی را برای وی ایجاد می نماید و در صورت عدم درمان یا پیشگیری از افزایش قند خون، می تواند حتی بیمار را با خطرات جبران ناپذیری روبرو سازد.

این بیماری به صورت خزنده پیشرفت می کند و فرد مبتلا، چنان چه در درمان آن غفلت کند، او را غافل گیر کرده و از پای در می آورد.گاهی گفته می شود بیماری قند در صورت پیشرفت، از برخی از بیماری های سرطان خطرناک تر است. چه بسیارند کسانی که بر اثر این بیماری بینایی خود را به صورت کامل از دست داده اند و یا قلب و کلیه های آنان دچار آسیب های جدی شده و برخی از آنان ناچار به قطع عضوی از بدنشان شده و بعضا گرفتار مرگ زودرس شده اند، اما در صورت جدی گرفتن این بیماری، می توان تا پایان عمر با آن کنار آمد و با انجام درمان های متعارف، به زندگی خود به صورت طبیعی ادامه داد. گزارش ها حاکی از این است که برخی از بیماران دیابتی با کنترل و اقدام به رژیم غذایی و ورزش و پیاده روی، ده ها سال بدون هیچ گونه مشکلی به زندگی عادی خود ادامه داده اند.

بیماری دیابت به دو نوع اول و دوم تقسیم می شود و در نوع اول غالبا کودکان، نوجوانان و جوانان گرفتار این بیماری می شوند که بعضا عامل ژنتیک در آن نقش دارد و به این نوع دیابت، دیابت جوانان یا دیابت وابسته به انسولین گفته می شود، خوشبختانه صرفا حدود 10% از بیماران دیابتی جهان را بیماران مبتلا به دیابت نوع اول تشکیل می دهند و مابقی به نوع دوم اختصاص دارند. در نوع دوم، غالبا افراد در سنین چهل سال به بالا بدان مبتلا می شوند. در این بیماران ممکن است ترشح انسولین به میزان کافی صورت گیرد، اما تاثیر انسولین ترشح شده بر روی جذب قند خون آنان در سلول ها کافی نیست و سلول های بدنشان در برابر انسولین طبیعی مقاومت نشان می دهند و به این نوع دیابت دیابت غیر وابسته به انسولین یا دیابت بزرگسالان می گویند.

بیماری قند علایم زیادی دارد که مهمترین آن ها عبارتند از: تشنگی و خشکی دهان بیش از میزان متعارف و میل زیاد به نوشیدن آب، پرخوری و اشتهای زیاد، تکرر ادرار به ویژه در شب، لاغری و کاهش وزن، خارش دستگاه تناسلی، احساس خستگی و کم حوصلگی،

متخصصان همواره به بیماران دیابتی توصیه های جدی دارند. یکی از راه های کاهش قند خون، تحرک زیاد و ترجیحا ورزش و روزانه سی دقیقه تا یک ساعت پیاده روی است که تا سی درصد قند خون را کاهش خواهد داد. همچنین پرهیز از خوراکی ها و میوه های دارای قند بالا نیز در کنترل آن تأثیر زیادی دارد.از جمله غذا ها و میوه هایی که این بیماران باید از آن ها پرهیز نموده و یا در مصرف آن ها رژیم ویژه ای را برای خود تعریف نمایند،عبارتند از: برنج،سیب زمینی، انواع شیرینی و بیسکویت و کیک “به جز عسل طبیعی و توت خشک” ،ماکارونی، نان بدون سبوس گندم،میوه های شیرین مانند موز،خرمالو،آناناس،خرما و رطب، هندوانه، خربزه، طالبی، کشمش و… ، غذاهای حاوی نشاسته، غذاهای پرچرب و…(در باره مصرف هویج، اختلاف نظر وجود دارد و باید در مصرف آب آن احتیاط کرد. همچنین استرس و اختلالات عصبی یکی از عوامل افزایش برخی از بیماری ها مانند قند خون به شمار می آید و لازم است عوامل استرس را در زندگی شناسایی و این پدیده را از زندگی خود حذف کنیم.

کبد چرب یکی از عوامل ایجاد اختلال در ترشح انسولین یا جذب آن در سلول هاست، از این رو پزشکان متخصص برای بیمار ضمن توصیه به رژیم غذایی، برخی از داروهای ضد چربی را نیز برای آنان تجویز می کنند. از این رو بیماران مبتلا به قند خون باید در مصرف غذاهای چرب احتیاط کنند و صرفا به تست قند خون خود در منزل اکتفا نکرده و هر از چند گاهی با دستور پزشک متخصص ضمن مراجعه به آزمایشگاه، از کم و کیف چربی خون خود نیز اطلاع حاصل کنند.

افراد مبتلا به دیابت بهتر است به جای نان گندم، از نان جو استفاده کنند و یا دست کم از مقدار کمی از نان جوشیده سنکگ یا بربری تغذیه نمایند. همچنین با توجه به مشکل کاهش سوخت و ساز قند خون بدن در هنگام شب، بهتر است شام خود را به صورت ساده و در ساعات نخست شب میل کنند تا هنگام خواب، با معده پر به رختخواب نروند. از جمله داروهایی که برای کاهش قند خون مفید است، میوه ای به نام قره قات است که دارای دانه های کوچک بوده و می توان آن را به پودر تبدیل کرده و روزانه یک تا دو مرتبه آن را در لیوانی از آب حل نموده و مصرف نمایند.

علاوه بر برخی از داروهای مفید برای قند خون، می توان از برخی از عرقیجات مانند عرق گزنه، عرق شنبلیله و عرق برگ گردو نیز استفاده نمود. همچنین لازم است بدین منظور مصرف برخی از غذاها و گیاهان و سبزی ها را مانند ماهی به ویژه ماهی کیلکا ،میگو، گوشت مرغ و بلدرچین،سوپ و آش جو و سیرابی گوسفند،کلم و کلم بروکلی،پیاز، سیر،کاهو، کدو، بادام و فندق، عدس، انواع لوبیا به ویژه لوبیا چشم بلبلی،دم کرده گزنه،خاکشیر و… را در رژیم غذایی خود قرار دهند. همچنین خوردن میوه هایی مانند خیار، سیب درختی، گلابی، انار ترش یا ملس،شاه توت،زرشک،ذغال اخته و آلبالو نیز برای این بیماران مفید است.(درمصرف لیمو ترش لازم است احتیاط کنند ولی لیمو عمانی برای آنان مفید است)

برخی از محققان و پژوهشگران طب سنتی، ترکیبات گیاهی را به صورت کپسول و غیره تهیه کرده اند و داروهای یاد شده در کاهش قند خون بسیار مفید است.

همچنین برخی از محققان، دستورات خاص درمانی را برای این گونه بیماران تجویز می نمایند. نسخه زیر از جمله داروهای تجویز شده به بیماران دیابتی است که البته گیاه سیاه دانه به این جدول اضافه شده است. همچنین می توانید گیاهانی مانند دارچین، میخک و زنجبیل را نیز به این جدول،بیافزایید و یا آن ها را به صورت دم کرده مصرف کنید. البته مصرف دارچین به صورت افراطی باعث افزایش فشار خون می گردد و در هر صورت بیماران دیابتی لازم است هر نوع دارویی را (گیاهی و شیمیایی) زیر نظر پزشک مصرف نمایند. گیاه حنظل یا هندوانه ابو جهل نیز گیاهی بسیار تلخ است و مصرف حتی کم آن احتمالا به معده آسیب جدی خواهد رسانید و حتما باید با نظر پزشک یا افراد متخصص مصرف گردد.

گفتنی است متخصصان غدد و خون، غالبا داروهای گیاهی را صرفا به عنوان مکمّل درمان قند خون قلمداد می کنند و به بیمارن خود توصیه می کنند در کنار داروهای گیاهی، هیچ گاه از داروهای شیمیایی بر اساس نیاز و ضرورت غفلت نکنند. از این رو همواره این بیماران باید از وضعیت خود اطلاع داشته باشند و به میزان نیاز خود به داروی گیاهی یا شیمیایی اطمینان حاصل کنند. نکته مهم در مصرف داروهای گیاهی این است که این داروها بر عکس داروهای شیمیایی، همواره تأثیر آنی و سریع نخواهند داشت و بیمارانی که مایل به مصرف داروهای گیاهی هستند، لازم است علاوه بر اعتقاد به تأثیر این گونه داروها، آنها را با صبر و حوصله مصرف نمایند. متخصصان در صورت پیشرفت بیماری قند، به استفاده از داروهای شیمیایی مانند قرص های قند یا استفاده از انسولین توصیه می کنند و طبیعی است که داروهای شیمیایی بعضا دارای عوارضی خواهند بود و بهتر است همه ما به ویژه افراد سالنمند سالانه اقدام به چکاپ کامل نماییم تا پیش از پیشرفت هر نوع بیماری، آن را به موقع درمان کرده و یا از پیشرفت آن جلوگیری کنیم. مشکل همه ما این است که هیچ گاه قدر و ارزش سلامتی را به موقع درک نمی کنیم. در پایان این نوشتار فرمایش امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب(علیه السلام) را گوشزد می کنم که فرموده اند:”نعمتان مجهولتان، الصحه و الأمان” یعنی دو نعمت ناشناخته اند، یکی سلامتی و دیگری امنیت.

در باره درمان دیابت و سایر بیماری ها از طریق تغذیه، پیامبر گرامی اسلام در حدیثی فرموده اند: ” المعده بیت کل داء و الحمیه رأس کل دواء” یعنی معده منشأ همه ی بیماری هاست و پرهیز سرچشمه همه درمان هاست”

برخی از میوه های با قند بالا: هندوانه، خربزه و طالبی، خرمالو، آناناس، موز رسیده، انگور، خرما و رطب،

میوه های با قند پایین و مناسب برای بیماران دیابتی:خیار، سیب درختی، گلابی، زردالو، انار ترش یا ملس، لیمو عمانی، شاه توت، زرشک، ذغال اخته و آلبالو،

همچنین پوست سیب درختی دارای انسولین طبیعی است و مصرف سیب با پوست آن و یا جوشانده پوست آن بسیار برای بیماران دیابتی توصیه شده است. اما در عین حال سیب هایی که در انبار و با افزودن مواد نگهدارنده نگهداری می شوند، بهتر است بدون پوست مصرف شود و از مصرف پوست آن خودداری شود.

سبزیها برای بیماری قند: همه سبزی ها به ویژه اسفناج، کلم و کلم بروکلی، کاهو، کدو، بامیه، پیاز، شلغم، سیر، شنبلیله، کرفس، شاهی، تره، نعنا، پیاز و پیازچه، ژله آلوئه ورا، لوبیا سبز،

خشکبار مفید برای بیماری قند: بادام،فندق، گردو، پسته، توت خشک، بادام زمینی،

داروهای گیاهی مفید برای دیابت: کندر،مقل ازرق(صمغ یک نوع درخت) کندر، دارچین، میخک و زنجبیل، گزنه، کلپوره، قره قات،خاکشیر، سیاه دانه، چای ترش، چای سبز، مورینگا(برگ درختی در آفریقا و در جنوب ایران)

چند توصیه به بیماران دیابتی:
1- بیماران دیابتی ضمن مراجعه به یکی از پایگاه های انجمن بیماران دیابتی، در این انجمن ثبت نام کنند و از خدمات آن بهره مند شوند و از جمله یک دستگاه تست قند به صورت رایگان دریافت نمایند.

2- بیماران دیابتی لازم است همیشه کارت ویژه ای مبنی بر ابتلای آنان به این بیماری را همراه داشته باشند، (گاهی دیده شده است بیماری که در مسیر بازگشت به خانه دچار ضعف و بی حالی یا حادثه شده، و او را به بیمارستان منتقل کرده اند، بیمارستان به دلیل بی اطلاعی از ابتلای وی به دیابت، به او سرم قندی تزریق کرده و این اقدام باعث مرگ وی شده است!)

3- بیماران دیابتی باید همیشه بر اساس میزان قند خونشان در فواصلی از هفته یا ماه، قند خود را اندازه گیری کنند و از وضعیت بیماری خود مطلع گردند.

4- بیماران وابسته به انسولین، باید مراقب باشند همچنان که افزایش قند خون باعث خطرات زیادی برای آنان خواهد شد، همچنین کاهش شدید قند یا به تعبیری افتادن قندشان نیز می تواند خطرات جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد، از این رو باید پیوسته از وضعیت بیماری خود اطلاع حاصل نمایند.

5- هیچ گاه در مراسم جشن و عروسی تحت تأثیر رفتار و گفتار دیگران قرار نگیرند و با وجود میل به شیرینی، حتی از اندکی از آن میل نکنند، و نگویند این فقط یک شب یا یک بار است، گاهی همین رفتار باعث خطر مرگ برای برخی از مبتلایان به این بیماری شده است.

6- بیماران دیابتی در نخستین فرصت، به متخصص مشاوره تغذیه مراجعه نمایند و برنامه ویژه ای برای تغذیه خود تهیه کنند.

7- با توجه به تأثیر متقابل قند بر چربی خون، این بیماران باید از میزان چربی خون خود (hdl و ldl) اطلاع حاصل کنند و در این باره حتما با پزشک متخصص مشورت نمایند.

چند توصیه به مسئولان بهداشت و درمان کشور در باره بیماران دیابتی:

1- بیماران و مصدومان حوادث که از وضعیت بیماری آنان اطلاعی در دست نیست، مناسب است پیش از تزریق سروم های قندی به آنان، مورد تست قند قرار گیرند.

2- از سوی وزارت بهداشت و از طریق انجمن بیماران دیابتی، به صورت سالانه یا شش ماهانه، جلسات یا همایش های استانی برگزار شده و توصیه های لازم در خصوص راه های درمان یا کاهش آسیب ها و عواقب این بیماری به آنان داده شود.

3- به منظور اطلاع رسانی مفید،بولتن های علمی و خبری به صورت متناوب به نشانی بیماران دیابتی ارسال شود.

به امید سلامت و بهروزی همه کاربران اینترنت –

سایت شیعه نت – عباس معتقدی

نسخه ای از داروهای گیاهی برای کاهش قند خون

1-تخم گشنیز 100 گرم

2- لیمو عمانی 100 گرم

3- تخم شنبلیله 400 گرم

4- عدس الملک 75 گرم

5- کلپوره 75 گرم

6- گزنه 75 گرم

7- سیاه دانه 75 گرم

همه را تمیزکرده و آسیاب کنید، روزی دو بار و هربار یک

قاشق مربا خوری در یک استکان آب قبل از غذا میل کنید

——————————————————————————–

نسخه ای دیگر برای درمان دیابت

درمان دیابت ( قند خون) :

بیماری قند بعلت سردی معده و گرمی کبد می باشد. وقتی که کبد بیش از حد گرم و معده بیش از حد سرد شده باشد. بیماری قند خون بوجود می آید.

حال برای درمان باید معده را گرم کرد و مواظب گرمی کبد بود. و کبد را خنک کرد و مواظب سردی معده بود.

درمان با تغذیه

غذاهای مفید برای دیابت:

انار – شنبلیله- تخم شنبلیله – کرفس- شاهی – خرفه – هویج – پیاز- سیر – سیب – سرکه سیب- شلغم-

، بامیه

جو ( سوپ جو- نان جو – بیسکوئیت جو – آرد جو ) + سیراب و شیردان + پاچه گوسفند

دارچین – زنجفیل – زعفران ( دمکردنی و یا بصورت ادویه جات در غذاها )- زیره

کندر – فندق – بادام تلخ – بادام شیرین- پسته

لیمو عمانی ( لیمو ترش فوق العاده مضر می باشد. چون باعث تخریب لوزالمعده شده و در نتیجه دیگر

انسولین تولید نمی گردد و موجب ایجاد دیابت نوع اول می گردد)

عسل طبیعی – توت خشکه

خورشت آلو + اسفناج + قارچ

حلیم بادنجان

درمان گیاهی دیابت:

کلپوره 50گرم، لیمو عمانی با پوست و دانه 50گرم، بذر شنبلیله 100گرم، قره‎قات 50گرم، عدس‎الملک 25گرم،نارنج 2عدد، گزنه 50گرم، . نارنجها را از وسط بریده، پوست و دانه‎ها را جدا نموده، خشک کنید. همه مواد را آسیاب نموده و با هم مخلوط نمایید. روزی سه مرتبه و هربار یک قاشق مرباخوری از این مخلوط را در یک استکان آب ولرم ریخته، با یک قاشق عسل هم زده و قبل از غذا بخورید.

درصورتی که انسولین مصرف می کنند باید ریشه باباآدم 50گرم و گزنه ۵۰ گرم به دستور بالا اضافه گردد.

رژیم غذایی برای این افراد، در شبانه‎روز یک وعده غذای پخته به همراه سالاد، و دو وعده دیگر غذای خام بخورند. ضمنا از لیمو ترش استفاده نگردد. پوست سیب درختی باعث اصلاح فعالیت لوزالمعده و تولید طبیعی و مجدد انسولین می گردد.

غذاهای مضر:

شکر و شیرینی جات قنادی – چای سیاه – چای سبز

لیمو ترش – آبلیمو ( اصلی ترین علت بیماری دیابت در ایران )

نشاسته- سیب زمینی – برنج ساده( برنج+ شوید+ لوبیاچشم بلبلی مضر نیست- برنج قهوه ای مضر

نیست)- زردآلو – ماکارونی

غذای طبخ شده در ظروف آلومینیم و یا زود پز برای بیماران دیابتی مضر می باشد.

ضمنا خوردن سیب زمینی با پوست آن برای این بیماران مضر نیست.

یبوست یکی از مهمترین علت بیماری دیابت می باشد. که قبل از هر درمانی ابتدا باید یبوست را برطرف

کرد.

استرس،

خوردن آب بین غذا و خوردن آب یخ دار.

منبع: عطاری ابّا : http://attariabba.blogfa.com/post-18.aspx

سایت عطاری ابا : علت و درمان بیماری ها

نوشته شده توسط معتقدی،چهارشنبه, ۱۵ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲:۴۸ ق.ظ

دیدگاه

You must sign in to post a comment.